Board + Staff

Staff

IAN ALLEN
Marketing Consultant

MICHAEL ARIAN
47 Great Jones Reception

ARMANDO ARIAS
Building Superintendent

HAO BAI
Technician

WILLIAM ELECTRIC BLACK
Poetry Electric Director

DAVID BONILLA
Technician

MICHAEL BOYD
La Galleria Director

THEO COTE
Video Production Manager / Photographer

JAKE DENNEY
Development Associate

DAVID DIAMOND
La MaMa Umbria Coordinator

ALEJANDRA RIVERA FLAVIÁ
Special Events Coordinator & Assistant to Managing Director

KAORI FUJIYABU
Associate Director of Development

MARY FULHAM
Managing Director

MICHAL GAMILY
Coffeehouse Chronicles Director

PIOTR GAWELKO
Carpenter

MERRY GENG
47 Great Jones Reception

SOPHIE GLIDDEN-LYON
Archive Project Manager

LUIS GRANDE
Front of House Staff

DENISE GREBER
Puppet Series Director
Marketing Manager, International Relations

MICHAEL GREBER
House Manager/Box Office

ALICE GRIFFIN
Archive Metadata/Digitization Assistant

YOUNG IN HA
Intern

KEUN YOUNG HUR
Intern

JAE JOUNG JHANG
Intern

CHRIS IGNACIO
Box Office Assistant Manager

LAURA INDICK
Development Associate

JOYCE M. ISABELLE, CFRE
Development Director

RYAN LEACH
Social Media Marketing & Outreach Associate

INGRID LEDERMAN
Front of House Staff

ANDRÉS LÓPEZ-ALICEA
Front of House Staff

JUN MAEDA
Resident Set Designer

KENNETH MARTIN
Operations

JUAN MERCHAN
Lighting Supervisor

VALOIS MICKENS
House Manager

MATT NASSER
Experiments Reading Series Coordinator

NICKY PARAISO
Programming Director – The Club

La MaMa Moves! Curator

BEVERLY PETTY
Producing Director

KATE PHILLIPSON
Archive Metadata/Digitization

RYAN 'LITTLE EAGLE' PIERCE
Intern

PEARSE REDMOND
House Manager/Box Office
47 Great Jones Reception

FEDERICO RESTREPO
Puppet Series Producing Director

JACK REYNOLDS
Assistant Technical Director

GIACOMO ROCCHINI
Carpenter

OZZIE RODRIGUEZ
Director of Archive

KIKU SAKAI
Resident Artistic Associate

TIM SCHELLENBAUM
Resident Sound Designer

CATHY SHAW
House Manager/Box Office

MELISSA SLATTERY
Accounts Manager

SHIGEKO SUGA
Archive/Resident Artistic Associate

AMY SURRATT
Producing Associate

MARK TAMBELLA
Technical Director

MARTIN VALDEZ
Building Superintendent Assistant

LINDA VAN EGMOND
Intern

MIA YOO
Artistic Director

CHRIZ ZABROWSKI
Carpenter

PALANTE TECHNOLOGY COOPERATIVE
IT Support

SAM RUDY MEDIA
Press Representative

Board

FRANK CARUCCI
President

JOAN ROSE
Vice President

DONALD A. CAPOCCIA
Treasurer

RICHARD PINNER
Secretary

BYUNG KOO AHN
EUGENE CHAI

JANE FRIEDMAN
MARY FULHAM
TIMOTHY W. FULHAM
JEFF HALEY

SARAH LEDERMAN
STEVEN B. MALKENSON
WYNN SALISCH
LUIS A. UBIÑAS
SCOTT WITTMAN
MIA YOO
JOEL ZWICK

Resident Companies

| THE 40 HOUR CLUB | ACTORS WITHOUT BORDERS | CZECH-AMERICAN MARIONETTE THEATRE |

| H.T. CHEN & DANCERS | PING CHONG AND COMPANY | CULTUREHUB | EAST COAST ARTISTS | KINDING SINDAW |

| LAUGHING STONE | LOCO7 DANCE PUPPET THEATRE | PIONEERS GO EAST | PUA ALI’I ‘ILIMA O NUIOKA |

| SPLIT BRITCHES | SKYSAVER PRODUCTIONS | TALKING BAND | TEATRO PATOLOGICO |

| THEATRE OF THE TWO HEADED CALF | TRINITY LA MAMA | WATSON ARTS | WITNESS RELOCATION |

| YARA ARTS GROUP | HIP HOP RE:EDUCATION PROJECT | YOSHIKO CHUMA AND THE SCHOOL OF HARD KNOCKS |